Wycieczki szkolne

Klasowe wyjazdy i szkolne obozy są doskonałą okazją dla uczniów, by bliżej się poznać, ale też dla nauczycieli, by pokazać połączenie między praktyką, a wiedzą teoretyczną. W ten sposób uczniowie poznają formy wykorzystania wiedzy, którą zdobyli na lekcjach, w codziennym życiu.

ZIELONA   SZKOŁA   2016

 

W dniach 14-15 stycznia uczniowie klas IV i V naszej szkoły podstawowej wzięli udział w wyjazdowym projekcie ekologicznym „Ochrona różnorodności biologicznej Dorzecza Parsęty”. Dzieci były zakwaterowane w nowoczesnym ośrodku edukacyjnym w miejscowości Lipie k. Świdwina. Biorąc czynny udział w warsztatach plenerowych, tematycznych i plastycznych uczniowie poszerzyli wiedzę przyrodniczą o systemie ochrony przyrody Natura 2000, możliwościach unikania zagrożeń klimatycznych, ginących i inwazyjnych gatunkach roślin i zwierząt oraz znaczeniu bioróżnorodności w naszym naturalnym otoczeniu. Uczestnicy zajęć szczególnie cieszyli się wykonaniem własnych preparatów mikroskopowych podczas pracy w laboratorium biologicznym. Wieczorną atrakcją pierwszego dnia pobytu była wycieczka krajoznawcza na teren Nadleśnictwa Świdwin i rekreacja w Parku Wodnym.

Drugi dzień Zielonej Szkoły to pobyt w Ogrodach Hortulus Spectabilis w Dobrzycy k. Koszalina, gdzie, mimo zimowej aury, uczniowie podziwiali wykonane repliki ogrodów świata jako sposób naprawy środowiska przyrodniczego zniszczonego działalnością człowieka i przywrócenia bioróżnorodności na zdegradowanym terenie.

Wycieczka była dla dzieci wielką frajdą , a wiedza zdobyta w atrakcyjny sposób trwała i pożyteczna.

 

                                                 Organizator: A. Pilżys

                                                 Opiekunowie: T. Kreczko, K. Rymar, D. Nowicka-Bukowińska

CZARUJĄCA MAŁOPOLSKA

 25 maja skoro świt grupa 40  gimnazjalistów  wyruszyła na wycieczkę. Naszym celem była czarująca  i gościnna Małopolska. Pierwszego dnia po przyjeździe do Oświęcimia zwiedziliśmy Muzeum Obozu Koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau. Miejsce to wywarło na nas niesamowite wrażenie i na pewno na zawsze zostanie w  naszej pamięci.  Po dotarciu do Krakowa i  zakwaterowaniu w hostelu Faust wybraliśmy się na wieczorny spacer. Pod pomnikiem Adama Mickiewicza recytowaliśmy Inwokację. Następnego dnia Kraków przywitał nas deszczem. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Wzgórza Wawel. Zobaczyliśmy  m. in. dziedziniec Zamku Królewskiego, Katedrę św. Stanisława i Wacława. Weszliśmy na jej wieżę, aby dotknąć serca Dzwonu Zygmunta. Zwiedziliśmy też Groby Królewskie. Następnie udaliśmy się na Stary Rynek z Ratuszem i Sukiennicami. Wysłuchaliśmy hejnału i  weszliśmy do Kościoła Mariackiego, aby obejrzeć słynny ołtarz Wita Stwosza. Popołudnie spędziliśmy w Wieliczce. Tajemnice kopalni soli poznaliśmy pod opieką przewodnika,  przemieszczając się podziemną trasą turystyczną. Ostatniego dnia zwiedziliśmy dawną dzielnicę żydowską- Kazimierz. Pod Smoczą Jamą zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i z żalem wyruszyliśmy w drogę powrotną. 

 

RAJD JESIENNY

 

1 października 2014r. w ramach współpracy z Nadleśnictwem Choszczno odbyła się wycieczka dydaktyczna do Mogielnicy. Wzięli w niej udział uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej, których przewodnikiem na ścieżce dydaktycznej był p.Marek Szczerba. Dzieci miały możliwość poszerzenia i sprawdzenia swojej wiedzy przyrodniczej oraz podziwiania piękna jesiennej przyrody. Na zakończenie wędrówki odbyło się ognisko i tradycyjne pieczenie kiełbasek. Pogoda i humory dopisały wszystkim uczestnikom wyprawy.


 

RAJD WIOSENNY

 

21 marca uczniowie wraz z rodzicami, nauczycielami i mieszkańcami Gminy Suchań aktywnie, na sportowo przywitali wiosnę. Uczestnicy rajdu wiosennego zorganizowanego przez kolo turystyczno-krajoznawcze WRZECIONO pokonali ciekawą przyrodniczo trasę długości ok. 10km: Sławęcin-Dolina Iny (Obszar Natura 2000) – Grodziska - trasa rekreacyjno - przyrodnicza okolic Suchania. Podczas marszu dzieci miały za zadanie odnalezienie Marzanny, którą później wspólnie zatopiły w rzece Inie żegnają w ten sposób zimę. Na zakończenie imprezy odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek. Pogoda i humory dopisały, co obrazują poniższe zdjęcia.


 
WYCIECZKA DO POZNANIA
W wycieczce do Poznania uczestniczyli uczniowie kl. IV-VI. W czasie wyjazdu zobaczyliśmy stadion, kamieniczki i renesansowy Ratusz na Starym Rynku, o godzinie 12.00 trykające się koziołki, zamek cesarski, najstarszy w mieście barokowy kościół (Fara), palmiarnię, ZOO, jezioro Maltę. Uczniowie poznali historię miasta i dowiedzieli się o współczesnych osiągnięciach.
WYCIECZKA DO WARSZAWY

6 maja skoro świt grupa  naszych gimnazjalistów wyruszyła na wycieczkę do Warszawy.

Do stolicy przybyliśmy około południa i jej poznawanie rozpoczęliśmy z tarasu widokowego  Pałacu Kultury i Nauki. Panorama miasta zrobiła na nas duże wrażenie.  Następnie pod opieką przewodnika udaliśmy się  do Zamku Królewskiego.  Po drodze zatrzymaliśmy się przed Grobem Nieznanego Żołnierza, Pałacem Prezydenckim i pomnikiem Adama Mickiewicza. Dzień zakończyliśmy na Starym Mieście.

W środę w znakomitych humorach wyruszyliśmy w kierunku Stadionu Narodowego.  Niestety mogliśmy go podziwiać tylko z zewnątrz. Wszystkie zaplanowane wejścia zostały odwołane z powodu międzynarodowej konferencji. Program tego dnia był wyjątkowo bogaty i napięty. W Łazienkach obejrzeliśmy letni pałacyk ostatniego króla Polski.  Wielkim przeżyciem była wizyta w Sejmie RP. Weszliśmy na salę obrad i nawet zasiedliśmy w senatorskich fotelach. Odprężenie i dużo zabawy dostarczył pobyt w Centrum Nauki Kopernik. Późnym popołudniem wybraliśmy się ponownie na spacer po Starym Mieście. 

Trzeci dzień rozpoczęliśmy wizytą w Parku Łazienkowskim. Następnie udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie obejrzeliśmy między innymi wstrząsający film dokumentalny „Miasto ruin”. Ostatnim etapem naszej wycieczki była wizyta w TVP. Poznaliśmy kulisy telewizji . Byliśmy w studiach programów  „Pytanie na śniadanie” , „Jaka to melodia?” i „Świat się kręci”.

Wycieczka do stolicy dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc, zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć i dużo się nauczyliśmy. 

 
WYCIECZKA EDUKACYJNA- EUREKA
Dnia 16.10.2013r. uczniowie naszej szkoły pojechali na wystawę edukacyjną „EUREKA” w Szczecinie. „Eureka” funkcjonuje na wzór analogicznych wystaw zachodnich, gdzie w sposób zabawowy, poprzez działanie na przyrządach, można wiele się nauczyć, doświadczyć, przeżyć. Głównym celem wystawy jest promowanie nauki w atrakcyjny sposób. Prezentowane eksponaty są najczęściej bardzo proste, jednak tak przedstawione, że działają na wyobraźnię. Młodzież mogła samodzielnie wykonywać doświadczenia oraz bawić się zgromadzonymi eksponatami. Następnie wycieczka udała się do Muzeum narodowego na wystawę Astronomiczna „EUREKA”. Oglądając eksponaty poznali historię powstania wszechświata. Wielkie wrażenie na uczniach zrobiła dużych rozmiarów kula słoneczna - dynamicznie zmieniający się obraz Słońca, zrobiony ze zdjęć wykonanych przez sondę SOHO. Naszych uczniów zaciekawił również pokaz nieba nad Szczecinem. Nikt nie spodziewał się, ze można zobaczyć tyle ciekawych gwiazd. Pani przewodnik opowiedziała o gwiazdozbiorach, które możemy zobaczyć na niebie w zależności od pory roku. Była to udana wycieczka podczas której uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę z różnych dziedzin fizyki.
WYCIECZKA EDUKACYJNA-EKOSYSTEMY W LESIE
10 października 2013 roku odbyła się szkolna wycieczka do lasu, w której uczestniczyli uczniowie z klas: VI a,b,c Szkoły Podstawowej w Suchaniu. Na pięknej polanie spotkaliśmy się z naszą Przewodniczką, która zaprosiła nas na lekcję przyrody. Przed wejściem do lasu przypomnieliśmy sobie, jak należy się zachowywać podczas pobytu na łonie natury. Podzieleni na grupy otrzymaliśmy karty pracy, na których rozwiązywaliśmy zadania dotyczące wiadomości zdobytych w czasie wędrówki. Poznaliśmy pracę leśnika, wykazywaliśmy się znajomością zależności pokarmowych istniejących w przyrodzie oraz umiejętnością rozróżniania grzybów jadalnych i trujących. Po przejściu całej trasy wycieczki, zatrzymaliśmy się przy jeziorze Gardzko na odpoczynek i posiłek. W tym czasie pani Dagmara sprawdziła nasze odpowiedzi i podliczyła punkty zdobyte przez poszczególne grupy. Około godziny 11:30 zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie, podziękowaliśmy za ciekawą lekcję przyrody i ruszyliśmy w drogę powrotną. Wycieczka ta długo pozostanie w naszej pamięci.


Zespół Szkół Publicznych w Suchaniu
ul.K.A.Hlonda 1

 

tel. 91 5624012 
e-mail: spsu@post.pl

 

 

godziny pracy sekretariatu 7:00-15:30

Godziny otwarcia świetlicy:

Od poniedziałku do piątku       

     07:00 - 16:00       

 

Wersja do druku Wersja do druku | Mapa witryny
© Zespół Szkół Publicznych w Suchaniu