Czy po studiach znajdziesz dla siebie pracę?

Kiedyś sprawa była bardzo prosta: idziesz na studia, uzyskujesz odpowiedni tytuł i masa nowych drzwi się przed Tobą otwiera. Dziś jest jednak znacznie inaczej i pójście na studia niekoniecznie zagwarantuje nam na start wyższe zarobki albo lepsze szanse rozwoju. Oczywiście są kierunki, bez których ukończenia nie podejmiemy się konkretnej pracy, ale są też takie, które nie wymagają od nas wykształcenia, ale doświadczenia.

Wszystko reguluje rynek


Problem ze studiami jest taki, że są one zupełnie niezależne od rynku. Kiedy rozpoczynamy naszą naukę na studiach, rynek może chętnie przyjmować ekonomistów, ale po skończeniu tego kierunku nikt nie zagwarantuje nam, że te miejsca dalej pozostaną puste. Najbardziej oblegane, przyszłościowe kierunki niekoniecznie będą takie same za sześć czy osiem lat. Rynek niestety weryfikuje nasze szanse najlepiej i czasami wykształcenie staje się zupełnie bezwartościowe, a my musimy się przebranżowić. Nie oznacza to oczywiście, że nie znajdziemy pracy w swoim zawodzie, bo na to zawsze są spore szanse.

Wykształcenie zwiększa nasze szanse


Warto pamiętać, że posiadanie wykształcenia wyższego zawsze lepiej wygląda w CV. Bez względu na to, na jakie stanowisko będziemy w przyszłości aplikować, to prawie zawsze jest wielki atut, który wyróżnia nas na tle innych kandydatów. Z tym że niekoniecznie dotyczy to kierunku, który skończyliśmy. Wielu pracodawców, którzy zostali wychowani w czasach, kiedy ukończenie uczelni wyższej było prestiżowe, szuka kogoś po jakichkolwiek studiach, niekoniecznie dotyczących zaraz stanowiska, na jakie aplikujemy. Także studia to zdecydowanie atut, ale nie zawsze ze względu na to, jaki kierunek ukończyliśmy.

Nie każdy zawód wymaga wykształcenia wyższego


Zanim wybierzesz się na studia, zastanów się, dlaczego chcesz to zrobić. Nie chodzi tutaj wcale o przemyślenie dogłębnie swojej przyszłości, tylko zrozumienie swojego celu. Jeśli potrzebna jest Ci wiedza, chcesz się rozwijać albo wiesz, że w twojej przyszłej pracy wykształcenie wyższe jest niezbędne, to nie wahaj się ani chwili. Ale jeśli to tylko formalność, a pracę spokojnie mógłbyś zacząć już po szkole średniej, to zastanów się, czy studia nie będą dla Ciebie stratą czasu. Czasami wybieramy je tylko dlatego, że boimy się jeszcze dorosłości, a niekoniecznie ze względu na korzyści, które z nich dla nas płyną.

1 thought on “Czy po studiach znajdziesz dla siebie pracę?

  1. Oczywiście nie każdy zawód wymaga wykształcenia wyższego, ale to lepsze płatne i w wielkich korporacjach jednak wymagają.

Comments are closed.