Dlaczego czasem dobrze jest zmienić zdanie?

Ludzie, zwłaszcza starsi, którzy mają swoje ugruntowane poglądy i zdanie na określone tematy, nie są skłonni do zmiany. Tymczasem otwartość na taką ewentualność to bardzo dobra cecha, która może zupełnie odmienić spojrzenie na świat osoby ją wykazującej. Nie ma niczego złego w zmianie poglądów, jeśli sprawia to, że stajesz się lepszym człowiekiem i czujesz, że twoje życie zmierza w stronę, która bardziej Ci odpowiada.

Podchodzisz do nowej wiedzy z otwartą głową


Konkretne poglądy mogą zniechęcać Cię do zbierania nowej wiedzy na jakiś temat albo odrzucanie jej, ponieważ nie pasuje do tego, w co wierzysz. Wiedza sama w sobie nie ma żadnego zabarwienia emocjonalnego, nie może być też fałszywa. Otwarcie się na nowe informacje rozszerza twoje horyzonty i sprawia, że jesteś bardziej kompetentną osobą w danym zakresie. Nawet jeśli nie zgadzasz się z wnioskami, do których prowadzą jakieś badania albo nie przemawia do Ciebie metoda naukowa, dobrze jest zapoznawać się z nowymi stanowiskami i wynikami. Tylko wtedy ma się pewność, że formułuje się pełne poglądy.

Nie odrzucasz znajomości, tylko dlatego, że ktoś myśli inaczej


Nowe relacje są cenne, nawet jeśli poznawane osoby wyznają inne poglądy, niż Ty. Może się zdarzyć, że skreślisz kogoś tylko dlatego, że poróżni was kwestia mocno dla Ciebie drażliwa. Kiedy jesteś otwarty na ewentualną zmianę zdania, łatwiej jest Ci zaakceptować odmienne sposoby myślenia albo inne sposoby rozumowania. Nie zarzucasz innym osobom niewiedzy ani nie uznajesz ich za mniej inteligentnych od siebie. Do tego jesteś bardziej otwarty na dialog. Dzięki temu może udać Ci się zmienić kogoś nastawienie i przekonać go, że to jednak twoje spostrzeżenia są bliższe prawdzie. Kontakty zawsze są ważniejsze, niż walka o swoje racje.

Jesteś bardziej sympatyczną osobą


Bycie otwartym na innym to tylko jeden element składowy. Gotowość do zmiany poglądów albo zdania sprawia, że podchodzisz mniej emocjonalnie do sytuacji, w których ktoś się z Tobą nie zgadza. Podejście ze spokojem sprawia, że lepiej wypadasz w oczach swojego rozmówcy. Do tego nie gromadzi się w Tobie negatywna energia, która mogłaby zniszczyć twój humor. Poglądy nie określają tego, kim jesteś i nie zmuszają Cię do ich obrony. Masz nad nimi pełną kontrolę. To sprawi, że będziesz spokojniej reagował na obecną sytuację w Polsce oraz przeanalizujesz ją w sposób bardziej racjonalny.