Kto uczy dziecko o pieniądzach?

To, jaką wiedzę o finansach dziecko przyswoi za młodu, będzie kluczowe dla tego, w jaki sposób będzie traktowało swoje pieniądze i na co będzie je przeznaczało. Jest kilka źródeł, z których dzieci czerpią wiedzę o wydawaniu i zarządzaniu, a im mniej rzetelne one są, tym większą skazę pozostawia w młodym umyśle. Jeśli rodzice nie zadbają o rzetelną edukację, ich dziecko nie będzie w stanie poradzić sobie z wydatkami i przychodami w dorosłości.

Rodzice i ich podejście do wydatków


Rodzice to pierwsza i najważniejsza organizacja, która pokazuje dziecku, jak operuje się z pieniędzmi. Jeśli nie podejmą oni żadnych kroków związanych z rzetelną edukacją, dziecko zacznie szukać jej gdzie indziej, sprowadzając na siebie potencjalną krzywdę. Rodzice muszą pokazać dziecku, skąd biorą się pieniądze i na co idą, dlaczego nie można wydać wszystkiego na przyjemności i jak radzić sobie z pokusą nabywania nowych rzeczy. Co więcej, za słowami muszą iść czyny, bo to te drugie znacznie mocniej przemawiają do małych umysłów. Jeśli rodzice nie darzą dobrego przykładu, dziecko nie znajdzie go nigdzie indziej.

Programy telewizyjne i seriale


Seriale to jedno z mediów, które bardzo mocno wpływa na podejście do stylu życia i pieniędzy nawet u dorosłych i ukształtowanych ludzi. Dziecko widzi, że jego rówieśnicy beztrosko wydają pieniądze swoich rodziców na swoje zachcianki, nie pytają o zgodę albo sami zarabiają je w niekoniecznie zgodny z prawem sposób. Jeśli takie źródła będą przemawiać do dziecka mocniej, niż jego rodzice, to może mieć w przyszłości problem z oparciem się pokusie posiadania i rzuci się w wir szaleńczego kupowania. Taka postawa może doprowadzić do wpadania w długi i otaczaniem się masą niepotrzebnych przedmiotów, które do niczego nie służą.

Koledzy i sposób, w jaki obnoszą się z pieniędzmi


W pewnym wieku podejście dzieci do pieniędzy jest bardzo szkodliwe, szczególnie jeśli ich rodzice zarabiają dużo i są w stanie zapewnić im spore fundusze. Od nich można się nauczyć, że pieniędzy rodziców i swoich nie należy szanować, trzeba wydać je najszybciej, jak to możliwe, a im dziwniejsze będą kupione rzeczy, tym lepiej. Jeśli dziecko zbyt długo będzie miało styczność z takimi postawami, może je przenieść na okres swojej dorosłości i kupować używki w sporych ilościach oraz nie szanować pieniędzy, które samodzielnie się zarobi. W ten sytuacji też muszą zadziałać rodzice i wkroczyć z rzetelną edukacją.