Jak zapewnić sobie lepszą przyszłość?

Praktyka pokazuje, że osoby przewidujące i zapobiegliwe lepiej radzą sobie w życiu. Okazuje się, że jest cały szereg działań, które możemy zrobić już dziś, po to, by zaowocowały one w przyszłości.


Finansowa poduszka bezpieczeństwa


Każdy z nas powinien posiadać finansową poduszkę bezpieczeństwa. Chodzi tu o nienaruszalne oszczędności, po które sięgamy wyłącznie w sytuacjach trudnych i losowych. Dobrze jest gdy w ramach takiej poduszki zgromadzimy około 6 miesięcznych pensji. Te pieniądze będą wybawieniem na wypadek choroby, klęski żywiołowej czy utraty pracy.


Ucz się języków obcych


Wbrew pozorom nauka języków nie zajmuje bardzo dużo czasu. Wystarczy być systematycznym i dwa, trzy razy w tygodniu poświęcić na to 30 minut. W wolnych chwilach można słuchać audiobooków po angielsku albo czytać książki w oryginale. Znajomość języków obcych zawsze się przydaje a taka nauka przychodzi najłatwiej w młodym wieku. Obce języki pomogą nie tylko w czasie zagranicznych podróży ale także w zarabianiu pieniędzy. Można wykonywać internetowe zlecenia dotyczące tłumaczeń oraz poszerzać swoje kwalifikacje z pomocą zagranicznych źródeł.


Naucz się zarządzania czasem


Ta umiejętność przydaje się wszystkim, zarówno studentom, młodym mamom jak i osobom pracującym w różnych branżach. Zarządzanie czasem to przede wszystkim umiejętność planowania, trafne określanie zadań priorytetowych i sztuka skupiania się na pracy.


Deleguj zadania


Wiele osób wpada w pułapkę robienia wszystkiego samodzielnie a ceną za to jest brak czasu. Tymczasem delegować możemy mnóstwo czynności. Są to remonty, sprzątanie, organizacja imprez czy korzystanie z cateringów dietetycznych.


Sztuka odpoczywania


Osoby, które pracują po kilkanaście godzin dziennie i latami nie jeżdżą na urlopy zwykle nie są efektywne. W życiu chodzi o to, aby umieć zachować równowagę pomiędzy pracą a innymi aktywnościami. Pracę należy tak planować aby zajmowała nie więcej jak 6 do 8 godzin bo dłużej nasz mózg nie jest już efektywny. Pracę należy koniecznie przeplatać krótkimi przerwami. Po pracy w ramach odpoczynku należy zajmować się różnymi aktywnościami takimi jak sport, hobby i spotkania towarzyskie.


Profilaktyka lekarska


Ważnym elementem dbania o swoją przyszłość jest robienie na czas badań profilaktycznych. Każdy dorosły człowiek, nawet jeśli nie ma niepokojących objawów raz na kilka lat powinien wykonać morfologię, badanie moczu, USG brzucha, EKG, odwiedzić okulistę i stomatologa. Dzięki temu mamy szansę w porę wykrywać choroby, ich leczenie będzie łatwiejsze i tańsze.