Prawo – jak się dostać?

Prawo to jeden z najbardziej obleganych kierunków studiów – na niektórych uczelniach na jedno miejsce przypada aż dziesięciu kandydatów! Popularność ta nie bierze się znikąd – od dawien dawna zdobycie wykształcenia prawniczego uznawanego jest za trampolinę do wielkiej kariery i satysfakcjonujących zarobków. Mnóstwo abiturientów, zwłaszcza tych o zdolnościach humanistycznych, skuszonych wizją dostatniego życia, próbuje swoich sił w rekrutacji. Jak się dostać na prawo? Czy trudno jest się dostać na prawo?

Prawo – co zdawać na maturze?


Zdecydowana większość uczelni uwzględnia przy rekrutacji na kierunek prawniczy trzy rozszerzenia – z języka polskiego, z języka angielskiego oraz z trzeciego przedmiotu (najczęściej jest to najlepiej zdany egzamin spośród następujących: historia, wiedza o społeczeństwie, zdarza się również matematyka). Oczywiście każda uczelnia ma swoje własne zasady przyjmowania, dlatego może się okazać, że na niektóre uniwersytety wejścia będą dawać inne przedmioty. Z tego powodu, rozszerzenia wybierane w liceum należy wybierać pod kątem konkretnych uczelni, żeby nie zdać sobie przypadkiem sprawy z własnego błędu, gdy będzie już za późno na zmianę deklaracji maturalnej.

Prawo – czy trudno się dostać?


Prawnicy praktycznie na każde pytanie odpowiadają krótkim „to zależy”. Takiej też należałoby udzielić odpowiedzi w tym wypadku. Na niektóre uczelnie, posiadające pewną renomę, jak Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński czy też Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wstęp będą mieli tylko ci najlepsi. Prawo można jednak obecnie studiować na mnóstwie rozmaitych uczelni zarówno państwowych, jak i prywatnych. Z tego powodu, nawet jeżeli ktoś uzyskał gorsze wyniki maturalne, a jest zmotywowany do obrania kariery prawniczej, będzie miał szansę marzenie urzeczywistnić. Niezależnie od ukończonej uczelni uzyskuje się takie same uprawnienia – tytuł magistra prawa. Aby dostać się na aplikację, należy natomiast zdać egzamin państwowy, równy dla wszystkich kandydatów, bez znaczenia jest to czy ktoś ukończył uniwersytet w Warszawie czy Białymstoku – trzeba po prostu wykazać się wszechstronną wiedzą.